Hlavička úvodní stránka

CK MA.CE.K

Vyhledávání

Nabídka


Cesta sýra - sýýýr vlastnoručně

Zážitkový program na českém statku v Lozicích

Cesta sýra
Termín: duben - červen, září - říjen
program probíhá út-pá, jiný termín dohodou
Místo: Lozice u Luže, okres Chrudim, Pardubický kraj
Začátek: v 9 hodin a 13 hodin nebo dle domluvy
Délka programu: 2,5 - 3 hodiny
Program je nutno objednávat předem
Cena: 120 Kč za dítě, pedag. doprovod a řidič zdarma
Fotogalerie; Objednat; Více informací

Víte, jak vzniká sýr, jak se vyrábí? Zveme vás na statek, Denisy a Vladimíra Lechnýřových Titulní obrázek v Lozicích u Luže, kde to můžete zažít, vyzkoušet si a okusit. Že děti nemají kontakt s domácími zvířaty? Že neví, jak se vyrábí sýr, který snídají? Že nedokáží nadojit hrnek mléka?
Nevadí. U nás na statku vše poznají, prožijí a vyzkouší si.


Pojďte společně s námi odhalovat tajemství ruční výroby sýra. Vyzkoušet a ukázat si jak se z mléka vyrábí máslo, a co je, jak chutná, i kde se vzalo podmáslí či syrovátka. A především vlastnoručně vyrobíme sýr.
K tomu je pro děti připraven bezprostřední a bezpečný kontakt se zvířaty při jejich krmení a dojení.

Vlastnoruční dojení koz je zážitek pro malé i velké. Nejprve jej nacvičíme a pak půjdeme dojit přímo do stáda, které vede koza Líza. Kozel Jeník bude dohlížet, zda děláme vše správně.

S mlékem, které nadojíme, zamíříme do sýrárny. I zde bude vše procházet vašima rukama - srážení sýřeniny a skoro zázračná přeměna mléka v měkký tvarohový sýr. Čeká vás také ukázka sýrů, které vyrábí hospodáři jinde po světě. Vyzkoušíme odstředivku, máselnici a další přístroje nezbytné pro zpracování mléka.

Titulní obrázek Než ochutnáte první vlastnoručně vyrobený sýr můžeme se ještě vydat za zvířátky... Dozvíte se, jak kozy žijí a jak se o ně staráme, pohladíte si kůzlata a koníka Brita a pak je společně nakrmíme - jistě jim to udělá radost a bude to také naše poděkování zvířatům.

V našem programu jde Titulní obrázek především o prožitek a to, aby děti mohly nahlédnout pod pokličku vzniku tak běžné potraviny, jako je sýr na našem stole. Aby si lépe uvědomily spojení příroda – zvíře – člověk – jídlo. Naše zkušenosti a dovednosti se snažíme předávat interaktivní a hravou formou. Vzdělávací rovina programu se odehrává spíše mimoděk, nenásilně a zábavně.

Program je vhodný pro žáky prvního stupně ZŠ, pro mateřské školy je připravena upravená varianta, v které je kladen větší důraz na zvířata žijící na statku.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

  Objednávejte na adrese:
        Radka Závorková, cestovní agentura
        Náměstí 1
        538 25 Nasavrky
        tel., fax: 469 677 566 (Informační centrum)
        mobil: 720 357 075
        e-mail: vylety@ckmacek.cz