Hlavička úvodní stránka

CK MA.CE.K

Vyhledávání

Nabídka


Velká vodácká cesta Litvou

Termín:12. 06. 2014 - 22. 06. 2014Obrázek k zájezdu, dětskému táboru Velká vodácká cesta Litvou
Délka:11 dní
Počet účastníků:5 - 7
Cena:11.600 Kč
Místo:Litva, NP Aukštatijos, Labanoras
Obrázek k zájezdu, dětskému táboru Velká vodácká cesta LitvouFotogalerie,  Fotogalerie 2005, Fotogalerie 2006

Malebným krajem ticha s labyrintem říček a průzračných jezer (nádherné koupání) s ostrůvky. Proplujeme meandrující řeky Lakaju, Žeimenu, Buku, Almaju, Meiru a více než 20 jezer NP Aukštaitijos a Labanoras, kde žijí bobři, vydry, ale i losi. Trasa vede hlubokými lesy se samotami a malými vesničkami s původní dřevěnou architekturou, kde se čas zastavil. Uvidíte vodní mlýny, muzeum včelařství, bobří hrady. Podíváme se do zapomenutých a zároveň nádherných vesniček kraje Miškiniški.  Večery u ohně, možnost rybolovu a ruské banji. Ochutnáte litevskou kuchyni. Projdete naučnou botanickou stezkou. Zastávka v historickém Vilniusu a na hradě Trakai. Vodácká trasa 120 - 130 km.

Popis této nabídky:

1. - 2.den
z ČR přes Polsko do Litvy, 2.den krátká zastávka v hlavním městě Vilniusu-při dostatku času prohlídka historického centra – Brána úsvitu, Radnice, kostely a katedrály, věž Gedimino, hrad... Navečer příjezd do Palúše-dřevěný kostel ze 17. století, zájemci se mohou vypravit na naučnou botanickou stezku. Nocleh na tábořišti přímo v Palúše.
3. - 6.den
přejezd do regionu Moletai. Odtud jezerním regionálním parkem Labanoras: ornitologickou a ichtyologickou rezervací, oblastí Bílých a Černých jezer v parku Labanoras. Plavba po jezerech Baltieji Lakajai a Juodieji Lakajai na řeku Lakaja. Po Lakaje zvlněnou krajinou místy s hlubším říčním údolím. Řeka protéká rozsáhlými lesy. Na trase proplováme vesničku Lakaja a míjíme tři další vesničky s původní architekturou a několik samot. Část úseku vede oblastí rákosin, na řece žijí vydry, bobři, v okolních lesích losi a vlci. Vnitřní jezera Aldikis a Lakaja. Dále po řece k soutoku s říčkou Peršokšna na soutok s řekou Žeimena a po řece Žeimena do Liluline. Přejezd zpět do Palúše. Doplnění potravin. Možnost národního jídla a zájemci jistě využijí starodávné ruské banji s březovými metlami.
6. – 7.den
přejezd do rozlehlé lesní rezervace Daunoriu miškas (etnograficky zajímavá oblast-kraj Miškiniški). Plavba po litevské „Amazonce“ – řece Búka je dobrodružným zážitkem v nádherné přírodě. Jezero Baluošas s osmi ostrovy, z nichž jeden má vlastní jezírko. Říčkou Skregdža a jezery Baluosykštis a Srovinaitis do vesničky Ginučai. Možnost občerstvení a nákupu. Vodní mlýn s expozicí. Po říčce Srove proplujeme malebnou dřevěnou  vesničkou Ginučai na jezero Almajos, kde zatáboříme na opět pěkném tábořišti.
8.den
čeká pěší výlet lesy do malinké vesničky Stripekiai s proslulým skanzenem včelařství, množstvím malých i obrovských původních úlů, naučnou stezkou, historií včelařství, expozicí předmětů pro včelaření i prodejem včelých produktů. Navrátíme se k jezeru Almajos. Při dostatku času a chuti ještě možnost výletu vozem transit do kraje Miškiniški, kde se zastavil čas. Lidová architektura. Naprostý klid. Malebná krajina. Večeře v hospodě ve vesnici Ginučiai.
9.den
plavba po jezeře Almajos a po říčce Almaja. Jezera Asekas, Alksanaitis s ostrovem litevského Tarzana. Na říčce Aseka uvidíte jeden z mnoha bobřích hradů. Po říčce Unkstis k jezeru Linkmenas, odkud „vystoupíme“ na Ladakalnis (Ledová hora) s panoramatickým výhledem na jezera. Dále opět na lodích na jezera Asalnykštis a Asalnai. Po říčce Meira „nakoukneme“ do malebné vesničky Meironys a následně po jezeře Lúšiai doplujeme do Palaše, kde se můžeme ještě podívat na celodřevěný kostel z 18.st. Navečer pirtis (litevská banja – sauna, chaloupka s pirtis je stará více než 100 let) na břehu jezera Lúšiai, vynikajícínárodní večeře od paní Iročky, koupání v jezeře, pohoda.
10. – 11.den
odjezd zpět do ČR. Ignalina – nákup suvenýrů a jídla na zpáteční cestu. Cestou zpět se zastavíme na litevském knížecím ostrovním hradu Trakai ve stejnojmenném jezerním národním parku. V Trakai žije již téměř 700 let malé turko-tatarské etnikum Karaimů. 12 den příjezd do Pardubic – ČR.


Domů si odvezeme zážitky z málo známé avšak přátelské země spolu s dojmy z jedinečného putování krajem stovek jezer.Cena zahrnuje:

doprava mikrobusem, služby průvodce, pronájem lodí a vesel, převoz lodí a materiálu, 9 x poplatek za táboření, vstup do banji, 1 x národní večeře, pojištění proti úpadku.

Cena nezahrnuje:
stravování, vstupné, urazové pojištění a cestovní pojištění (CK vyžaduje jeho uzavření pro tento zájezd).