Zájezdy a expedice
Dětské tábory
Tábory pro děti
a mládež
Jednodenní
programy
a výlety
pro ZŠ a MŠ
Školy v přírodě
a pobyty pro ZŠ
Programy pro SŠ
Pomoc doma
a v zahraničí
MAlá CEstovní Kancelář
Náměstí 1
538 25 Nasavrky
Telefon: 469 677 555
Fax: 469 677 566
E-mail: ckmacek@ckmacek.cz
Web: www.ckmacek.cz
CA Radka Závorková
Náměstí 1
538 25 Nasavrky
Tel., Fax: 469 677 566
E-mail:
vylety@ckmacek.cz
Termín: | 11. 09. 2015 - 27. 09. 2015 | ![]() |
---|---|---|
Délka: | 17 dní | |
Počet účastníků: | 7 | |
Cena: | 38.880 Kč | |
Místo: | Island |
Lodí Severním mořem přes Faerské ostrovy a Atlantikem na Island do Seydisfjörduru. Okružní jízda autem 4W kombinovaná s treky do míst jedinečných přírodních krás. Ásbyrgi–3 dny pěšky NP-kaňonem řeky Jökulsárgljúfur k nejmohutnějšímu vodopádu Evropy Dettifoss, k aktivní sopce Krafla: láva, vulkanické trhliny, solfatary, koupání v teplé říčce. „Pekelná“ krajina Namaskard. Přejezd do NP jezera Mývatn, horké prameny Grotagjá, černé lávové hrady Dimmuborgir. Gódafoss vodopád bohů,Akureyri-botanická zahrada. Průjezd neobydleným vnitrozemím silnicí F35 ze severu na jih–koupání v horkých pramenech, štěrkopísková poušť, výhledy na ledovce. NP Thingvellir, kde před 1000 lety zasedal parlament. NP Geysir-gejzíry, zlatý vodopád Gulfoss. Vulkán Hekla, pustina Landmanhvelir. Landmannalaugar-Soutěska Trollů, koupání (horké prameny). Nejkrásnější vodopád Islandu Skógafoss. Skanzen Skógar. NP Skaftafell: největší evropský ledovec Vatnajökull, výstup k vodopádu Svatifoss. Ledové kry jezera Jökulsárlón (malé Grónsko). Seydisfjördur-plavba a návrat ČR.
1.den:
odjezd okolo 15 hodiny (bude upřesněno) z Pardubic, přejezd autem - ČR, Německo, na sever Dánska – Hirtshals (1.320 km).
2.den:
lodí Norröna z dánského přístavu Hirtshalsu - vyplutí v 15.00 hodin směrem k Faerským ostrovům.
3.den:
plavba Severním mořem.
4.den:
připlutí na Faerské ostrovy do jejich hlavního města (Tórshavn-Horsna-05.00 hodin). Pěší prohlídka Thorshavnu a okolí (IC, přístav, kostely, rybí trh, pevnost....v případě zájmu je možné podniknout krátký pěší výšlap na Thórshavn). Vyplutí ve 14.00 hodin. Atlantikem na severovýchodní pobřeží Islandu.
5.den:
připlutí do přístavu Seydisfjördur (09.00 hodin). Pasová a celní kontrola. Přejezd autem po trase Seydisfjordur-Egilstadir-Asbyrgi-Vesturdalur cca 220 km. V Egilstadiru možnost nákupu potravin v supermarketu a pohledů, cestou zastávky na "staré okružní cestě", most přes řeku Jökullsagljufur, u vodopádu Dettifoss a Hafragilffoss, IC (Informační centrum) v Ásbyrgi v NP (národním parku) Místy přes 100 m hluboký kaňon řeky Jökullsagljufur. Skalní ostroh Eyjan a mohutný osamocený skalní blok „Odinova podkova“. Za dobrého počasí a při včasném příjezdu do Ásbyrgi večerní trek "nalehko" z Ásbyrgi do Vesturdaluru (16 -18km). V opačném případě „nalehko“ z místa táboření večerní výšlap kaňonem řeky Jökullsagljufur s návratem zpět. Nocleh pod stany ve Vesturdaluru – tábořiště Hljódaklettar.
6.den:
pěšky z tábořiště k vodopádům Dettifoss cca 6-8 hod (trek kaňonem, vodopády, skály, čedičové sloupy, 1x lehký brod) a Selfoss. Auto přejede k Dettifossu. Dále přejezd autem k aktivnímu vulkánu Krafla (sirné pláně s fumarolami a solfatary, vulkanické trhliny, geotermální elektrárna, čerstvé lávové pole Leihnukur, vrchol Krafly s výhledem, jezírka kyseliny sírové), cestou od Krafly teplá říčka (ev. koupel) a aktivní geotermální sirná pláň Namaskard (vulkanické jevy, při brzkém odjezdu od Krafly možnost krátkého pěšího okruhu Namaskardem), jezero Mývatn (Komáří jezero – největší jezero islandského severu, migrační stanoviště ptactva). Možnost večerního výšlapu ke kráteru Hverfjall výrazně vyčnívajícímu z vulkanické planiny a jeskyni Grótagjá. V jeskyni se mohou „otužilci“ vykoupat v horké vodě. Nocleh v kempu u jezera Mývatnu. U jezera Mývatn se také nachází „lávový skalák“ lávové hrady Dimmuborgir s naučnou trasou (zda bude reálné jej projít bude závislé na množství času, který budeme mít celkově k dispozici).
7.-8.den:
přejezd autem: pseudokrátery u jezera Mývatn, vodopád Godafoss (vodopád bohů), malebné město islandského severu Akureyri (botanická zahrada, možnost nákupů-supermarkety), dále opustíme okružní silnici č.1 a vydáme se vnitrozemím po cestě F35 do Hveravelliru (cestou zastávky, fotografování, průjezd pouštní pistou Kjölur Kjalhraun). Trek cca 20-25 km s jedním přespáním pod stany v „divočině“ nebo v kempu u přírodního termálního koupaliště (koupání). Autem dojedeme k úchvatnému vodopádu Gullfoss (Zlatý vodopád), gejzíry a fumaroly v NP Geysir, NP Thingvellir s malebným jezerem, místo, kde se již před více než tisíci lety scházel islandský „parlament“ Althing, geologicky zajímavé místo „střetu“ dvou kontinentálních litosferických desek, kde jste geologicky v Evropě a po pár metrech v Americe, vodopád Oxárafoss. Tento den bude kilometricky i programově velmi náročný a je třeba počítat s velmi pozdním příjezdem. Přejezd do oázy s kempem v Landmannahelliru hluboko v lávové poušti nedaleko vulkánu Hekla. Nocleh volně v přírodě u řeky nebo v kempu, ev. na chatě (v době našeho příjezdu by již mohla být volná - bez správce). V případě špatného počasí (sníh) poslouží nouzová chata Afangi.
9.den:
přejezd autem Landmannahellir-Landmannalaugar (50 km). Dobrodružná cesta divokou pouští na hranici sjízdnosti. V případě nouze možná objížďka přes Hrauneyar a Sigaldu.
Výšlap v PP Landmannalaugaru (přírodní park, přírodní termální koupání, lávové bludiště), možnost výstupu na vyhlídkový vrchol Blahnúkúr nebo v případě pěkného počasí a opět dostatku času možnost absolvovat náročný výšlap (tam a zpět) k hoře Hrafntinnusker Jökulhaus 1.128 m (Obsidiánová skála) s ledovými jeskyněmi, horkými prameny, fumarolami a vroucím bahnem (délka treku cca 24 km) - při dobrém počasí nádherný rozhled. Fakultativně možnost pěšího výletu do Údolí Trollů (fumaroly, solfatary, vroucí voda, nálezy obsidánu a granátků). Nocleh opět v Landmanhelliru (v případě opožděného návratu v kempu v Landmannalaugaru-to by ale časově ohrozilo výstup na Heklu).
10.den:
pěšky výstup na aktivní vulkán Heklu 1.491 m (pouze za hezkého a stabilního počasí, doba trvání výstupu 5 až 6 hodin). Přejezd autem městečko Hella, vodopády Seljalandfoss a Skogafoss (nejkrásnější vodopád Islandu), muzeum-skanzen ve Skógaru, (aktivní vulkán Eyjafjallajökull), skalní brána Dyrhólaey s hnízdištěm papuchalků nedaleko Víku. Nocleh stany v kempu ve Skógaru.
11.den:
přejezd autem pouští Myrdalssandur do Kirkjubaejarklausturu (vodopád Systrafoss, ztuhlý výlev čediče „kostelní dlažba“), při dostatku času zajedeme do Lakagígaru (součást NP Skaftafell), kaňony řek Skaftlá a Fjardrara (kaňon Fjardrárgljúfur s vodopády) a lávová poušť Örefi, blízkost vulkánu Laki-kráterový kotel (v roce 1783 třetí největší vulkanická erupce od poslední doby ledové), tekuté písky pouště Skeidarársandur s deltou řeky Skeidará, centrum NP Skaftafell pod největším evropským ledovcem Vatnajökull. Nocleh pod stany v kempu ve Skaftafellu.
12.den:
pěší výšlap v NP Skaftafell (uvidíme některý z vodopádů Svartifoss, Hundafoss, Magnusfoss, vyhlídka Sjonarnípa, k jednomu z čel splazů ledovce Vatnajökull, za dobrého počasí možnost výstupu na vrchol Kristinartindar 1.126 m-náročnější výstup a především sestup – výhled na ledovec. Nedá se stihnout vše, pouze jeden z bodů programu !!). Přejezd autem k jezeru Breidarlón (cca 50 km) – lagunové jezero u čela ledovcového splazu s menším množstvím plovoucích ker ev. k dalšímu lagunovému jezeru Jökulsarlón s množstvím plovoucích ledovcových ker (po jezeře možnost plavby lodí k útesu Ingolfshöfdi – pozorování papuchalků.). Nocleh stany ve volné přírodě.
13.den:
jezero Jökulsarlón (dtto, velké kry, jako v Grónsku), při dostatku času pěší výlet kolem jezera k čelu ledovce, přejezd směr přístav Höfn - cestou původní sušárny ryb, Seydisfjördur – nalodění, vyplutí ve 20.00 hodin.
14.den:
připlutí v 15.00 hodin do Tórshavnu, Faerské ostrovy. Volno, možnost procházky. Vyplutí ve 21.00 hodin.
15.den:
na moři.
16.den:
připlutí v 10.00 hodin do dánského Hirtshalsu. Přejezd Dánskem a Německem do ČR.
17.den:
příjezd v ranních hodinách do Pardubic.
doprava autem tranzit (VW 4W 1 + 8 rok výroby 2013) s odjezdem z ČR (Pardubice) a návratem tamtéž zpět do ČR.
Průjezd Německem a Dánskem.
Lodí Norröna z dánského Hirtshalsu do Seydisfjörduru na severovýchodě Islandu (vč. nezbytné dopravy po Islandu dle programu) a zpět do dánského Hirtshalsu.
Autem do Hirtshalsu a zpět cca 2.700 km,
autem po Islandu cca 1.800-2.000 km.
Po Islandu pěšky celkem 120 km.
služby průvodce
pojištění proti úpadku CK.